Poliklinika za ortopediju, fizikalnu medicinu i fizikalnu terapiju Rijeka

Terapija udarnim valom (ESWT)

Terapija udarnim valom (ESWT)

TERAPIJA UDARNIM VALOM (TUV)
EXTRACORPOREAL SHOCKWAVE THERAPY (ESWT)

Što je udarni val?

Vantjelesni udarni valovi su u osnovi akustični impulsi generirani izvan tijela, ali mogu biti fokusirani unutar njega. Ti su valovi karakterizirani velikim pozitivnim pritiskom (do 100 MPa) i malim negativnim (5-10 MPa). Specifični su po brzom usponu vala i kratkom trajanju (u milisekundama).

Kako je nastala TUV?

Više desetljeća udarni val se uspješno upotrebljava u neoperativnom razbijanju urinarnih kamenaca i poznat je po nazivu „Extracorporeal shockwave lithotripsy- ESWL“. Tijekom kasnih osamdesetih godina udarni je val prvi puta uspješno upotrebljen za ubrzanje sporog zaraštanja kostiju poslije prijeloma i za tretiranje kalcificirajućeg plantarnog fascitisa (petnog trna), te ubrzo nakon toga i u liječenju drugih stanja u ortopediji.

Kako djeluje?

Mehanizam djelovanja ove metode ima dvije svoje sastavnice. Prva je smanjenje osjetljivosti receptora za bol, a s njom i smanjenje ukupne bolnosti. Druga i važnija je poticanje prirodnog procesa cijeljenja u tijelu, koji nedostaje upravo u kroničnih bolnih stanja.

Što liječi?

Danas se modificirana litotripsija pod nazivom ortopedski udarni val ili ESWT primjenjuje kod kroničnih entezopatija i tendinopatija (upala tetiva i njihovih hvatišta), sa ili bez kalcifikata. Ona se koristi kao alternativa operativnom zahvatu, a poslije neuspjelih ostalih uobičajenih konzervativnim terapijskih metoda. Dijagnoze kod kojih je indicirana primjena terapije udarnim valom su:

  • Lateralni epikondilitis ("teniski lakat")
  • Medijalni epikondilitis ("golferski lakat")
  • Patelarni apicitis ("skakačko koljeno")
  • Plantarni fascitis ("petni trn")
  • Medijalni tibijalni stress sindrom ("trkačka potkoljenica")
  • Sindrom rotatorne manšete
  • Tendinitis calcarea ("kalcifikat u ramenu")
  • Achillodynia (upala ahilove tetive)
  • Bolna prepona
  • Periostitis ("upala pokosnice")
  • Pseudoartroze (nesrasli lomovi kostiju)

Koje su kontraindikacije za TUV?

Apsolutne kontraindikacije su trudnoća, maligna oboljenja, te bolesti ili upotreba lijekova koj uzrokuju promjene u zgrušavanju krvi.

Kako izgleda TUV?

Terapija udarnim valom relativno je kratka procedura i traje od 10-30 minuta. Započinje lociranjem mjesta boli, njegovim označavanjem, te se nastavlja primjenom terapije. Tijekom postupka pacijent može osjetiti razne senzacije u rasponu od trnaca, bockanja, lagane neugode ili blage bolnosti.

Koliko TUV je potrebno za terapijski rezultat?

Piezoelektrični fokusirani sustav kakav posjedujemo u Scipionu zahtjeva sprovođenje između jedne i pet terapijskih procedura sa ciljem postizanja najboljeg terapijskog rezultata, a u zavisnosti od tipa i lokacije bolnog sindroma, trajanja simptoma, te nekih drugih parametara koji se određuju individualno. Vremenski razmak između dvije terapije je minimalno 7 dana.

Terapija udarnim valom (ESWT)

Koliko je uspješna TUV?

Rezultati do sada, sprovedenih studija pokazali su zadovoljavajuće rezultate u rasponu od 70%-90% tretiranih pacijenata, što je izniman rezultat, uzme li se u obzir da je riječ o kroničnim i teško lječivim stanjima, kojima je jedina alternativa operativni zahvat. Slijedom tih rezultata, američka FDA (Food and Drug Administration), odobrila je terapiju udarnim valom u liječenju lateralnog epikondilitisa i plantarnog fascitisa u SAD, dok je u Europi, Kanadi, Australiji i Južnoj Americi ona uobičajena u liječenju kroničnih stanja kod svih opisanih dijagnoza. U tijeku su testiranja njene učinkovitosti i kod drugih kroničnih bolnih stanja.

Može li se TUV kombinirati s drugim metodama liječenja?

Ova se terapijska metoda koristi onda kada ostale metode liječenja ne dovedu do zadovoljavajućeg poboljšanja. Zbog njene specifičnosti ne preporuča se kombinacija sa drugim metodama liječenja. No, poslije završene terapije, gotovo se u pravilu preporuča vježbanje po individualnom programu, kako bi se spriječilo ponovno pojavljivanje bolnog stanja.

Što se događa poslije TUV?

U prvih 24-72 sata poslije terapije moguće je kratkotrajno pojačanje intenziteta bolova, nakon čega nastupa njegovo smanjivanje. Kako je ova terapija u stvari podražaj, njome započeti prirodni procesi cijeljenja nastavljaju se u tijelu i više tjedana i mjeseci nakon primjene. Jedan dio pacijenata osjeti olakšanje odmah poslije terapije, većina nakon nekoliko dana, ali se simptomi mogu početi smanjivati i nakon nekoliko tjedana.

Niti u jednoj od mnogobrojnih studija nije opisana niti jedna dugotrajna nuspojava. Prolazne (do 48 sati nakon terapije) obuhvaćaju pojačanu bol, modrice na mjestu primjene, te iznimno rijeko glavobolje.

Postoje li različiti oblici TUV?

Aparati za terapiju udarnim valom dijele se po snazi (na one velike i male snage). Razlika među njima je u broju potrebnih terapijskih procedura za postizanje adekvatnog rezultata i potrebi za lokalnom anestezijom. Kod prvih radi se o jednom do dva tretmana u razmaku od više tjedana ili mjeseci uz obaveznu anesteziju, dok je kod drugih riječ o tri do pet tretmana u tjednim intervalima, bez anestezije. Većina studija nije pronašla bitne razlike u djelotvornosti između ova dva tipa primjene. U Scipionu primjenjujemo TUV male do srednje snage.

Što treba učiniti prije TUV?

Važno je postaviti točnu dijagnozu, što će učiniti liječnik specijalist. Ultrazvučna dijagnostika, magnetska rezonanca i RTG pretraga dobrodošle su dijagnostičke metode u potvrđivanju dijagnoza pogodnih za terapiju udarnim valom.

Potrebno mi je više informacija o TUV!

Za više informacija o ovoj metodi liječenja molimo da nas KONTAKTIRATE ili proučite članke u nastavku.

Terapija udarnim valom (ESWT)

Piezowave sustav u Scipionu

Udarni val je fizikalni agens koji se u medicinske svrhe koristi desetljećima. U samim počecima, njegova destruktivna komponenta se pokazala vrlo praktičnom, te je do danas postao nezamjenjiv u neoperativnom liječenju urolitijaza pod nazivom litotripsija (Extracorporeal shock wave lithotripsy). Kasnije, uočene su i druge, manje destruktivne reakcije tkiva tretiranih udarnim valovima drugačijeg energetskog razreda, te se područje primjene proširilo prvo na ortopedska stanja, a potom i na dermatologiju (cijeljenje kroničnih rana), plastičnu kirurgiju (induratio penis plastica), te na kardiologiju (ishemične kardiomiopatije).
Primjena udarnih valova u medicini

Primjena udarnih valova u medicini

Udarni valovi generirani izvan tijeka (extracorporeal shock waves) ušli su u medicinsku primjenu prije više od 25 godina kao način za dezintegraciju bubrežnih kamenaca. Od tada su udarni valovi iz temelja promjenili tretman urolitijaza. Danas je ova metoda prvi izbor u liječenju ureteralnih i renalnih kamenaca. Nova indikacija u urologiji je i IPP (Induratio penis plastica), unutar koje prva klinička istraživanja pokazuju obećavajuće rezultate. No, urologija nije jedino područje medicine pogodno za primjenu udarnih valova.
Studija terapije udarnim valom

Studija terapije udarnim valom

Terapija udarnim valom u ortopediji u širokoj je primjeni u posljednjih 15 godina. U Hrvatskoj je prisutna nešto više od godinu dana. Kako je aparat za fokusiranu terapiju udarnim valom u Scipionu prvi takav u Hrvatskoj, pratili smo rezultate njene primjene tijekom jedne godine.